Kommande objekt
Detaljerad information
- Selma Lagerlöfs gata 5
- Linköping
- Objekttyp: Bostadsrätt
- Avgift: 5 535 kr / mån I avgiften ingår uppskattad värme, vatten och bredband.
- Våning: 6 av 6
- Hiss: Ja

Ansvarig mäklare
Azad Pirooti
Fastighetsmäklare
E-post: azad@magnussonmakleri.se
Mobil: 0762-05 00 94
Insynskyddad fyrarummare belägen på Selma Lagerlöfs Gata med två balkonger
Med ett attraktivt läge på Selma Lagerlöfs Gata finner du denna insynsskyddade fyrarummare om 103 kvadratmeter med två balkonger med utsikt över trädtopparna och grönområde, moderna ytskikt, takterrass( mitt emot ytterdörren) i föreningen, två duschrum såväl som en välplanerad och social planlösning med öppna ytor. Bostaden har genomgående större ljusinsläpp som skapar en härlig rymd och är belägen i huset på våning 6 av 7(vindsförråd på våning 7)
Rummen disponeras enligt ett stilrent kök i vitt som erbjuder bra arbetsytor och del för matbord och stolar. Tre harmoniska sovrum där alla har plats för säng, goda förvaringsmöjligheter i form av flertalet garderober där ett av sovrummen även har en walk-in-closet samt badrum ensuite. Bostadens vardagsrum bjuder på stora ytor, direkt utgång till balkongen samt tillhörande härliga ljusinsläpp. Här finner ni även totalt två lyxigt helkaklade duschrum samt en separat tvättstuga med tvättmaskin, torktumlare och förvaringsskåp. Genomgående stilrena färgskalor på väggar samt vitlaserad ekparkettgolv.
Sammantaget en välplanerad bostad med en exklusiv touch. Här bor man bekymmersfritt och bekvämt med ett utmärkt läge i attraktiva Vallastaden. Direkt närhet till Universitetet, golfbana och Mjärdevi Science Park. Goda buss- och cykelförbindelser med övriga staden. I närområdet finns en mindre matbutik, restauranger, café där man kan handla matvaror. På kort promenadavstånd ligger Djurgårdens centrum med dess serviceutbud i form av en större välsorterad matbutik, restauranger, cafe apotek, gym samt Systembolaget. I föreningen finns ett felleshus med övernattningsrum att nyttja och en underbar takterrass med underbar utsikt på våning 6. Perfekt bostad för dig som söker en bostad med närhet till allt man kan önska sig.
Tillträde sker enligt överenskommelse. Varmt välkommen!
Hall
vitmålade väggar och vackert bambuparkettgolv. Här finns det bra plats för dina jackor och skor.
Kök
Smakfullt kök med vit skåpsinredning från Ballingslöv och rostfri diskbänk. Köket är utrustat med kombinerad kyl/frys, ugn, spishäll samt fläkt.
Allrum
Välplanerat rum med vitmålade väggar och vackert bambuparkettgolv. Innovativ förvaring finns i golvet som nås genom att lyfta på dem olika golvsektionerna.
Här möts vi av stora fönster, vackert ljusinsläpp. Plats för soffa och matbord/skrivbord.
Fakta
- Objekttyp: Bostadsrätt
- Byggnadstyp: Flerfamiljshus
- Byggnadsår: 2018
- Fönster: 3-glas
- Uppvärmning: Fjärrvärme
- Andel i föreningen: 1,485 %
Ventilation
- Ventilation: Mekanisk till-och frånluft
Energideklaration
- Energideklaration: Ej utförd
Om föreningen BRF Integralen I-IV
- ALLMÄNT
Antal lägenheter: 105 lägenheter, Föreningen består utav fem huskroppar.
Antal lokaler: 1
För föreningens medlemmar finns cykelförvaring, barnvagnsförråd i entrén, vinterträdgård med möblemang för sociala tillställningar samt en takterrass i anslutning till vinterträdgården.
Felleshus med övernattningslägenhet.
Välskött förening med fantastisk arkitektur. Häftig festvåning med milsvid utsikt samt tillgång till Felleshus. Dessutom finns flertalet cykelförråd, barnvagsförråd samt externa förråd.
EKONOMI
Inga planerade avgiftshöjningar.
PARKERING
Parkering finns i parkeringshus i närheten, via Dukaten. Kostnad: 800 kr/månad.
Markparkeringar vis universitetet (närmast vid Campushallen och Katastrofmedicinskt centrum), där man kan köpa 30-dagarskort i appen MobilPark för 350 kr.
Gemensam bilpool i området
BREDBAND/TV
Föreningen har en bredbandsuppkoppling via Bahnhof. 1000 Mbps hastighet . Obligatorisk tillägg om 150kr/månad
Föreningens ekonomi
- Överlåtelseavgift: 1 190 Kr
- Pantsättningsavgift: 480 Kr
- Tillåter föreningen juridisk person som köpare: Nej
- Äkta bostadsrättsförening: Ja
Övriga byggnader
- -Vinterträdgård är en möblerad lokal till mindre fester/kalas. Endast boende i föreningen har tillgång.
-Felleshuset erbjuder två övernattningsrum och en stor/underbar lokal till stora firande.
-Möjlighet till odlingslott i ''Paradiset''. Paradiset är en förening som man kan bli medlem i för att sedan få en odlingslott där du får odla.
Barnvagns- och cykelförråd finns vid entre och vind.
Intresseanmälan
Planritningar
