Detaljerad information
- Strandvägen 23B
- Djursholm
- Danderyd
- Objekttyp: 1-familjs friliggande villa
- Boarea: 220 m²
- Biarea: 171 m²
- Areakälla: faktisk uppmätn norm SS 021053
- Tomtarea: 1 607 m²
- Antal rum: 6
- Drift: 55 672 kr/år
Pris: 48 000 000 Kr

Ansvarig mäklare
Mikael Magnusson
Reg. Fastighetsmäklare
E-post: mikael@magnussonmakleri.se
Mobil: 0708-400037
Kontakta fastighetsmäklaren för visningstid.
Sjöläge i Samsöviken
Med ett mycket attraktivt sjöläge i Samsöviken ligger denna välbyggda och gedigna villa med en total yta om 391 kvm med strålande sjöutsikt. Ljus och inbjudande planlösning och fin och barnvänlig trädgårds tomt mot vattnet. Uteplatser med sol från morgon till kväll. Läget på denna villa vid den nybyggda Samsöviken och närheten till Djursholms Torg blir inte mycket bättre. Bygglov finns för ytterligare 65 kvm boarea vilket gör denna villa till en arkitektonisk fullträff.
Entréplan
HALL
Ljus och välkomnande hall med kapprum.
GÄSTWC
Gäst wc med klinkergolv
TVÄTTSTUGA
Tvättstuga med tvättmaskin och torktumlare. Utgång till trädgården och till garaget.
VARDAGSRUM
Mycket trevligt, ljust och inbjudande vardagsrum med öppen spis. Parkettgolv. Stora fönsterpartier mot Samsöviken.
MATSAL
Trevlig matsal i öppen planlösning till vardagsrummet. Parkettgolv.
KÖK
Kök från Poggenpohl och med köksö i Corian. Maskiner från Gaggenau, ugn och spis. Diskmaskin från Siemens. Intregrerad kyl/frys samt fläkt från De Dietrich. Matplats vid fönstret och med utgång till uteplatsen i väster med privat läge.
SOVRUM
Sovrum med garderober.
BADRUM
Helkaklat duschrum med klinkergolv. Badkar.
ARBETSDEL
Mindre arbetsdel utanför sovrum.
GARAGE
Praktiskt och tillgängligt garage med direkt entré till huset via tvättstugan.
Övreplan
Allrum
Stort och ljust allrum. Här går det att återskapa ett sovrum vid behov. Parkettgolv.
Sovrum 1
Sovrum med garderob.
Sovrum 2
Sovrum med garderob.
Altan
Stor och inglasad altan med öppen spis.
Källarplan
ALLRUM
Stort och trevligt allrum med öppen spis. Parkettgolv. Fönster mot Samsöviken.
BADRUM
Duschrum med bastu.
FÖRRÅD
Stort förråd med väggfast inredning.
BERGVÄRMERUM
Bergvärmerum med bergvärme och förrådsutrymme.
MATFÖRRÅD
Matförråd med väggfast inredning.
Fakta
- Objekttyp: 1-familjs friliggande villa
- Byggnadstyp: Två plan med källare
- Tak: Tegelpannor
- Byggnadsår: 1978
- Fasad: Tegel
- Fönster: 3-glas isolerruta
- Stomme: Betong
- Grundläggning: Betongplatta
- Bjälklag: Betong och trä
- Utv. Plåtarbete: Kopparplåt
- Uppvärmning: Bergvärme. IVT.
- Vatten: Kommunalt vatten året om. Kommunalt avlopp
- Tomtareal: 1607 m²
- Taxeringskod: 220
- Taxeringsvärde: 20 200 000 Kr
- Pantbrev: 1 000 000 Kr
- Fastighetsbeteckning: Eir 6
Driftkostnad / År
- Uppvärmning: 36 321 Kr
- Vatten / Avlopp: 7 800 Kr
- Renhållning: 2 500 Kr
- Försäkring: 9 051 Kr
- Antal personer: 2 st
- Totalt: 55 672 Kr
Elförbrukning:
- Elförbrukning: 25 358 kWh/år
- Nätbolag: Eon
Ventilation
- Ventilation: Mekanisk (endast frånluft)
Energideklaration
- Energideklaration: Utförd
- Datum: 2019-05-13
- Energiförbrukning: 80 kwh/kvm (atemp) och år
- Energiklass: E
Övrigt
- Information om tillbyggnad.
Bygglov för tillbyggnad i enlighet till bilagda ritningar med ytterligare 65 kvm boarea. Husets boyta uppgår efter tillbyggnad till 285 kvm, där till kommer allrum, duschrum och bastu i nedre plan om 45kvm, och övrig biyta om 111 kvm, total yta blir således 441 kvm. Offert för tillbyggnad samt renovering av huset invändigt finns och uppgår till 6.650.000 kr inklusive moms. Byggtid ca 8 månader. Kontakta Mikael Magnusson för mer information.
Närservice
Djursholms Torg erbjuder fem bra restauranger, livsmedelsbutik, apotek, klädaffärer och mycket mer. I Mörby Centrum och Täby Centrum är utbudet oändligt.
Närområdet
Ett drömläge i Djursholm i Samsöviken med närhet till mycket. Djursholms IP och Djursholms tennisklubb, två anläggningar av hög klass finns på bekvämt avstånd likaså den omåttlig populära ”Barracuda parken” med både klippbad och sandstrand.
Ett antal skolor finns i närheten som exempelvis den populära och Vasaskolan (0-6), den efterfrågande Samskolan (7-9), Danderyds Gymnasium och Viktor Rydbergs Gymnasium. Bara några minuters promenadavstånd ligger också Djursholms Torg med trevligt utbud av restauranger och butiker med den där härliga småstadskänslan som många uppskattar.
Planritningar



